Metin Boyutu:

Günümüzde kullanılmak üzere hazırlanmış bir çok müzik enstrümanları bulunmaktadır. Bu enstrümanların bir kısmı yöresel bir kısmı ise genel olarak dünyaya kendini ispatlamış enstrümanlardır. Herkesin kendi zevkine göre müzik enstrümanları olabilmektedir. Telli enstrümanlar, vurmalı enstrümanlar, üflemeli enstrümanlar vb enstrümanlar günümüzde bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

 

Bu enstrümanların bir çoğunun uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Geçmişten günümüze bozulmadan ve şekilleriyle çok fazla oynanmadan gelmiştir. Bu enstrümanlar genelde ustalar tarafından öğrencilere öğretilerek geliştirilmiş ve ilerletilmiştir. İlk kullanılmaya başladıkları zamanlarda şimdiye oranlar daha az yaratıcı şeyler olduğunu neredeyse hepimiz kestirebiliriz ama şuan ki günümüzün şartlarıyla müzik aletleriyle neredeyse yapılamayacak ve çalınamayacak bir şey yok gibi. Enstrümanlar genel olarak insan ruhunu dinlendirir ve bizlere daha sakin bir yaşam sürmemizi sağlayabilir. Kendi fikrimi söylemek gerekirse müziksiz bir yaşam düşünemiyorum.

 

Günümüzde en çok kullanılan enstrümanlara bakacak olursak genellikle telli enstrümanlar diğer enstrüman türlerine göre insanların daha çok ilgisini çekiyor. Telli enstrümanlardan sonra ise üflemeli enstrümanlar geliyor. Telli enstrümanların içlerinde en çok kullanılan enstrümanlar ise gitar ve keman enstrümanları olarak biliniyor. Gitar artık günümüzde neredeyse her 10 kişiden birinin çaldığı bir enstrüman türüne giriyor. Aslında gitar çalınması o kadarda kolay bir alet değildir ama bir çok şarkının çıkmasıyla birlikte gerek ritim gerekse akor bilgileri sanal alemde bir çok kişi tarafından öğreniliyor. İnsanlar internet kullanarak da gitar eğitimini tam almadan gitar çalmayı kısmen de olsa öğrenebiliyor. O yüzden gitar enstrümanı en çok kullanılan müzik aletleri listesinin başında geliyor.

 

Tabii gitar sadece klasik olarak değil de daha farklı sesleriyle de kullanılıyor günümüzden ama klasik gitar bu farklı seslerin en çok kullanılanı diyebiliriz. Bunun yanı sıra gitar türlerinden biri olan akustik gitarda klasik gitardan sonra en çok kullanılan bir müzik aletidir. Elektro gitar ise bir çok insanın yaşam tarzını anlatan sadece müzik yapmakla kalmayıp yaşamlarına da yön veren bir müzik aletidir. Çıkardığı ses ve hareketlerle bir çok kişiyi büyüsü altına almayı başaran bir enstrümandır.

 

Gitar çalabilmek için bir çok unsur bulunmaktadır. En çok kullanılan gitar çalma tekniği ise akor basıp ritim atma tekniğidir. Piyasada ki bir çok sanatçının çaldığı gitar tekniği bu şekildedir. Fakat gitar çalarken solo atmak ise gitarın en büyüleyici tarafıdır. Gitarda ritim atabilmek için akorları iyi öğrenmemiz ve birden fazla ritim bilmemiz gerekmektedir. Daha sonra ise çalacağımız şarkının gitar akorlarını bulmamız ya da kendimiz çıkarmamız gerekmektedir. Biliyorsunuz akorlar birden fazla notanın bir araya gelerek oluşturduğu anlamlı bir ses topluluğudur.

 

Çalmak istediğiniz şarkının gitar akorlarını kendiniz çıkartabileceğiniz gibi başka bir yöntem olan yardım alma yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu yöntem ise şöyledir; gitar akorları bulunan bir web sitesinden istediğiniz şarkının gitar akorları olup olmadığını araştırabilir ve varsa orada ki yazan gitar akorlarını kullanabilirsiniz. Sitemizin kuruluş amaçlarının en başında gelen Gitar akorları siz değerli gitar sever arkadaşların bu gitar akorlarından yararlanmasıdır. Müzik bizim hayatımız, eğer sizinde öyleyse bizi takip ederek hayatınıza daha çok anlam yükleyebilirsiniz.

 

gitar akorları:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir