Metin Boyutu:

Telli Enstrümanların içerisinde en çok kullanılan enstrüman hepimizin de bildiği gibi gitardır. Gitarın birden fazla türleri bulunmaktadır. Bu türlere göre gitarlar arasında ses değişikliği geçerlidir ve genel olarak hepsinin kullanım yerleri farklıdır. Gitarlar içerisinde en fazla kullanılan tür klasik gitardır. Klasik gitar batı müziğinin geliştiği sıralarda ortaya çıkmış ve günümüz dede bir çok gitaristin tercih ettiği bir gitar türüdür.

 

Klasik Gitar Nedir ?

Klasik gitar, tüm gitar türlerinin atası olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitarda sağ elin görevi daha fazladır. Sağ eli kullanarak gitarda çok farklı ritim ve harmonikler oluşturulabilir. Genelde klasik ve flamenko tarzı müziklerde kullanılır.

 

Gitar türlerinin arasında diğer bir en çok kullanılan gitar türü ise akustik gitardır. Akustik gitar kendine has sesi ile dinleyicileri etkisi altına almakta çok büyük rol oynamaktadır.

 

Akustik Gitar Nedir ?

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi, klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması, akustik gitarın klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması, akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasını ve sesinin klasik gitardan daha sert ve temiz çıkmasını sağlar. Genellikle akustik gitarların en kalın 4 teli sarımlı çelik, diğer 2 teli ise sarımsız çeliktir. Akustik gitarlar genellikle penayla çalınır. Rock, Blues, ve Caz müzik türlerinde çok kullanılan bir gitar türüdür.

 

Gitar türlerinin içerisinde diğer bir en çok kullanılan ise elektro gitardır. Elektro gitarlar genel olarak rock müziklerde ve sert müziklerde kullanılmaktadır. Elektronik gitar sadece bir enstrüman olmakla kalmayıp bir yaşam tarzı da ifade etmektedir.

 

Elektronik Gitar Nedir ?

Elektro gitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çeviren ve bir amfi yardımıyla akımı yüksek seviyede sese dönüştürebilen gitar türüdür. Diğer gitarlarla elektro gitarların kısımları aynıdır. Ek olarak elektro gitar için birkaç bölüm daha eklenebilir. Bunlar: Tremolo kolu, manyetikler, ses ve ton ayarı, switch…

 

En çok kullanılanlar arasında gösterilebilecek diğer bir gitar türü ise bas gitardır. Bas gitar genel olarak yardımcı ses boyutunu taşımaktadır ve kullanıldığı yerlerde adından da anlaşılabileceği gibi bas sesini üstlenmektedir. Diğer gitar türlerine göre daha farklı bir görüntü içermektedir.

 

Bas Gitar Nedir ?

Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 7 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.

 

Bunun dışında daha bir kaç farklı gitar türü bulunmaktadır ama en çok bilinen ve en çok kullanılan gitarlar olarak bunları bilmemiz yeterli olacaktır. Bunların yanı sıra perdesiz gitarlarda bulunmaktadır ve diğer gitarlarda olduğu gibi perde bulunmamaktadır. Bu gitarları genel olarak gitar çalmayı yalayıp yutmuş sesten ve notadan çok iyi anlayan kişiler tercih etmektedir.

 

Gitar türleri hakkında vereceğimiz bilgi bununla ibarettir zaten gitar ile ilgilenmeye başladıysanız en kısa sürede bu bilgileri daha detaylı öğrenebileceğinizden emin olabilirsiniz. Gitar çalmaya başlamak isteyen arkadaşların öncelikle hangi tür gitar ile başlaması gerektiğini bilmesi ve ona göre bir gitar temin etmesi gerekmektedir.

 

Yeni başlayan gitarist arkadaşlara bizim en önemli önerimiz klasik gitar olacaktır. Çünkü klasik gitar diğer bütün gitar türleriyle ortak bir özellik taşımaktadır ve klasik gitarı doğru dürüst çalan biri diğer gitar türlerinde hiç zorlanmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir