Metin Boyutu:

Aslında bir çok kişi bir enstrüman çalmak ister, fakat halkın gözünde enstrümanla bir müzik yapmak çok büyük yetenekler isteyecekmiş gibi durmaktadır. Enstrüman çalmak yetenek işidir, fakat en önemli etkeni ise çalışmaktadır. Siz doğuştan belki bu konuya yatkın değilsinizdir buda normal herkesin her şeyi yapabilecek bir yeteneği olmaması gayet normaldir. Çok fazla çalışarak yeteneğimizin olmadığı bir konuda bile uzmanlaşabilir ve o işi hakkıyla yerine getirebiliriz.

 

Konumuzda bugün gitar eğitimleri ve gitar çalabilmek olacak. Çevremize baktığımızda artık gitar o kadar çok yaygınlaştı ki gitar çalmayı bilmeyen arkadaşlarımızın evinde bile bir gitar bulunmaktadır. Gitar hepimizin de bildiği gibi telli çalgıların en önemlilerinden biridir ve en çok kullanılanlarındandır. Bu yüzden gitar bizim yaşamamızda müzik adına önemli bir yer etmiştir. Kimine göre gitar çalabilmek oldukça zor geldiğimden bu işe hiç heves etmeden bir kaç sefer deneyip bırakmıştır. Şunu içtenlikle söyleyebiliriz ki gitar çalabilmek için çok büyük bir heves ve azim lazımdır.

 

Zaten hayata dönüp bir baktığımızda ne istesek neyi başarmak istesek çalışmamız gerektiğini görüyoruz, yani ne olursa olsun bu sadece gitar konusu değil bir şeyi başarmak istiyorsak tek yapmamız gereken o konu hakkında çok fazla çalışmak.

 

Gerçekten bir müzik aletiyle uğraşıp ve onu kullanabilmek istiyorsak çok fazla çalışmamız yada düzenli bir şekilde çalışmamız gerekmektedir. Gitar gerçekten belirli mantıklara uyularak çalışılırsa çok çabuk öğrenilecek bir enstrümandır.

 

Gitar çalabilmenin belirli aşamaları:

1) Parmak Egzersizleri: Bu aşama gitara başlarken ilk geçeceğimiz aşama olacaktır. Genellik gitar öğrenmek isteyen arkadaşlar bu aşamayı geçemeyip gitar öğrenmeyi bırakırlar. Bu aşama neredeyse 1 ay kadar uzun bir süre almaktadır ve bu süre içerisinde hiç bir şarkıyı çalmayı öğrenemezler. Bu durum oldukçada normal.

 

Bu egzersizler bizim ilerde gitar çalabilmemiz için parmaklarımızın gelişmesini sağlayan hareketlerdir parmaklarımızı tek tek perdeler üzerinde gezdirerek parmaklarımızı açarız. Bu aşamayı geçtiğimiz zaman çok rahat solo ve akor basabilecek konuma geliriz.

 

2) Ritim Atacağımız Elimizi Kullanma: Bu aşamada ise ritim atacağımız elimizi geliştirmemiz sağlayacağız. Öncelikli olarak parmak egzersizlerini geçtik ve artık ritim atacağımız elimizi çalıştırmaya geldi sıra. Gitar çalabilmek için belirli hazır ritimler vardır ve bu ritimleri sırasıyla yerine getirdiğimiz çok iyi sesler elde edebiliriz.

 

Günde 1 saat kadar bu ritimlere çalışarak parmaklarımızın otomatik olarak bu ritimleri ezberlemesini alışkanlık haline getirmesini sağlayabiliriz ve daha sonra kendiliğinden elimizin ritimlere gittiğini gözlemleyeceksiniz.

 

3) Ritim ve Akor Basımı: Bu aşamaya kadar geldiğimiz zaman ise artık şarkıları öğrenmemizin zamanı geldiğini anlıyoruz. Gitar üzerinde akorların nasıl basılacağını öğrenip ve basılan akorlarla birlikte ritim atmaya çalışıyoruz. Aslında bu aşamada gitar akorları öğreneceğiz ve iki elimizi birden aktif olarak kullanacağız. Bu aşama diğer aşamalara göre oldukça daha keyiflidir ve gitarı bu aşamadan sonra geliştirmeye başlarız.

 

Genel olarak müzikler belirli akorlar üzerine kuruludur ve hep bu şekilde devam etmektedir. Ritim değiştirerek aynı akorlarla bile fazla müzikler elde edebiliriz. Gitar çalabilmek aslında 3 aşama şeklinde ilerlemektedir ve bu aşamaları sırası halinde yapmak gerekmektedir. Parmak egzersizlerini yapmadan ritim atmaya veya akor öğrenmeye başlarsak bir çok konuda eksik ve yetersiz olacağınız.

 

Not: En önemlisi ise bir şeyi nasıl öğrenirsek hep öyle gideriz. İleride kendimizi değiştirmekle uğraşacağımıza en başta en doğrusunu öğrenip öyle ilerlemek her zaman daha iyidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir