Metin Boyutu:

Gitar akorları, gitar çalabilmemiz için kullandığımız belirli ses topluluklarının verildiği adlardır. Gitar akorları birden fazla sesin bir araya gelerek oluşturduğu anlamlı ve güzel seslerdir. Akorlar belirli kalıplar halindedir ve harfler ile ifade edilmektedir. Genel olarak bakıldığında gitar akorları her enstrüman da tabi ki kullanılmamaktadır. Akorların kullandığı enstrümanlar başında piyano ve gitar gelmektedir. Piyano ve gitarda belirli akorlar ile güzel sesler ortaya çıkmaktadır. Bu konumuzda gitar akorları hakkında detaylı bilgi vereceğimiz için piyanoya daha sonra değinmek en doğrusu olacaktır.

 

Gitar çalabilmek için belirli konulara hakim olmamız gerekmektedir. Eğer biz gitarı ritimler halinde kullanmak istiyorsak ve gitarı ritim atarak çalmak istiyorsak akor bilmemiz gerekmektedir. Akorlar her şarkının müziğine göre değişmektedir, fakat aynı gitar akorları ile farklı şarkılarda çalınabilmektedir. Bu nasıl oluyor diye merak ediyorsanız şöyle açıklayalım. Bir şarkıya asıl yön veren ritimlerdir tabi ki gitar akorları da bu konuda oldukça önemlidir ama dediğimiz gibi aynı akorlar ile birden fazla şarkı çalınabilmektedir. Piyasanın içerisine iyice girdikten sonra zaten kendinizde bunu fark edeceksiniz. Belirli gitar akorları ile farklı ritimler atarak çok fazla şarkı çalabilmekteyiz. İleride iyi bir gitarist olup yaptığınız işi hakkıyla yapmak istiyorsanız gitar öğrenirken temel hareketleri çok doğru öğrenmelisiniz ve her şeyi oturtmadan direk gitar çalmayı yönelmemelisiniz. Gitar ile ilgili her şey tam yerine oturduktan sonra zaten kendiliğinden her şey gelecektir. İyi bir gitarist olabilmek için notaları iyi bilmek gerekmektedir. Gitar klavyesi üzerinde notaların yerlerini ne kadar iyi bilir ve seslerini hafızamıza kazırsak o kadar iyi bir gitarist oluruz. Genel olarak piyasaya bakıldığı zaman birçok gitarist gitarda sadece ritim üzerine yoğunlaşmıştır. Tabii ki sadece ritim atarak gitar çalınabilmektedir. Herhangi bir grupta ritim atarak boy gösterebiliriz ama yine de sesleri ne kadar iyi tanırsak o kadar başarılı oluruz bu konuda.

 

Bizce gitar öğrenirsek profesyonel birinden başlangıç seviyelerinde dersler almak her zaman bizim için avantajlı olacaktır, fakat böyle bir durumunuz yoksa veya bulunduğunuz konum itibari ile ders alamayacak durumdaysanız online olarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Gitar akorları listelediğimiz web sitemizin videolar bölümünden gitar eğitimleriyle ilgili birçok videoda bulabilirsiniz. Alanında uzman hocalarımızın gönderdiği ve ücretsiz olarak yayınladığı bu eğitimler ile kendinizi kısa bir sürede belirli egzersizler ile geliştireceğinizden emin olabilirsiniz.

 

Bazen bir şarkıyı çalmak isteriz ve hemen o anda o şarkının gitar akorlarını çıkarmak bazen zor olabilir ve tabii ki bu sözümüz gitar çalmada ki profesyonel arkadaşlarımız için.  İşte bu gibi durumlarda web sitemizi kullanarak aradığınız şarkının gitar akorlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu konuda Türkiye’de öncü olduğumuzu sizde bizi takip ederek fark edeceksiniz. Sizde müzik bizim için hayattır diyorsanız doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir