Metin Boyutu:

Gitar akor kullanımlarına başlamadan önce gitarı elimizle nasıl tuttuğumuzdan ve parmaklarımızı gitar klavyesine nasıl yerleştirebileceğimiz den bahsetmemiz gerekmektedir. Gitar çalabilmek için ilk önce oldukça rahat bir şekilde bu işe başlamalıyız ve sadece kendimizi gitar çalmaya odaklamamız gerekmektedir. Gitarı kucağımıza alırken klavyeye en kolay şekilde nasıl yerleşiyorsak ve ritim atarken ki durumumuzda nasıl rahat ediyorsak o şekilde tutmamız gerekmektedir. Gitar tutuş tekniklerini eğitim videoları bölümümüzden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz ama dediğimiz gibi nasıl rahat ediyorsanız o şekilde gitarı kucağınıza almanız sizler için daha iyi olacaktır.

 

 

Gitar tutum işlemi bittikten sonra akor basmakta kullandığımız sol elimizi klavye üzerinde oldukça rahat bir şekilde gezdirebilmemiz gerekmektedir. Bu yazımızı yazarken sizlerin artık gitar tutuşunu ve klavyede parmaklarınızı nasıl gezdirebileceğinizi bildiğinizi tahmin ederek yazıyoruz. Gitar çalınması en kolay enstrümanlardan biridir ve kendisi telli enstrümanlar grubuna girmektedir. Gitar klavyesi üzerinde serçe parmağımızdan baş parmağımıza kadar parmaklarımızın yerleşkesine dikkat etmemiz gerekmektedir. Nasıl çalmayı öğrenirsek bundan sonra da hep o şekilde gidecektir. Çünkü gitar çalmak büyük bir alışkanlık ifadesidir ve bu alışkanlığı değiştirmek hiçte kolay değildir. Gitar çalmayı ilk öğrenirken başladığınız notalarda parmaklarınızı klavye üzerine tek tek koyup daha sonra o bastığınız tele sağ elinizle çektirip vuruyordunuz. Akor ise bu durumdan daha farklı bir şekilde gerçekleşiyor. Gitar akorları birden fazla notanın bir araya gelerek oluşturduğu anlamlı ve hoş seslere verilen isimdir.

 

 

Gitar akorları basarken belirli kalıplar ve bu kalıplar doğrultusunda gitar klavyesine parmaklar sıralanır. Gitar akorlarının içlerinde en çok kullanılan akorlar: Am, Em, E, F, G, Dm, D ve C akorudur. Bunların hepsinin isimleri bulunmaktadır. Bu isimleri eğitim videolarından öğrendiğinizi varsayıyoruz.

 

 

Gitar akorlarını klavye üzerinde kullanabilmek için bir çok görsel bulunmaktadır. Gitarı klavyesini hangi elimizle tutuyorsak o elimizi gitar klavyesinin üzerine görselde gördüğümüz şekilde yerleştirmeliyiz. genel olarak gitar akorları 3 parmağımızı meşgul edecek şekildedir. 3 parmağımızı istenen gibi klavye üzerine yerleştirdikten sonra gitar tellerine üsten aşağıya doğru hafifçe vurmamız gerekmektedir ve duyacağımız ses bastığımız akorun sesi olacaktır. Yukarı da saydığımız en çok kullanılan gitar akorlarını öğrenerek bir çok şarkının müziklerini çalabilecek kıvama geleceğinizden emin olabilirsiniz. Tabii akorları bastıktan sonra o akorların anlamlı ve hoş sesler çıkarabilmesi için doğru bir ritimde bulmamız gerekecektir. Doğru bir ritim ve akor ile çok iyi işler çıkarta bileceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir