Metin Boyutu:

Telli enstrümanların içerisinde ne çok rağbet gören ve neredeyse en çok sevilen enstrüman olan gitar hakkında ve gitar çalabilmemiz için gerekli olan akor hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Gitar neredeyse dünyanın her yerinde kullanılan evrensel bir enstrüman haline gelmiştir. Dışarıdan bakıldığında ne kadar zor gözükse de aslında gitar çalmak gözüktüğü kadar zor bir alet değildir. Tabii ki hiç bilmeyen biri için oldukça zor gelebilmektedir, fakat düzenli egzersiz ve tekrar ile çok çabuk öğrenilecek bir enstrümandır. Gitar çalarken ilk önce dikkat etmemiz gereken işlem hangi tarz gitar ile bu yola başlamamız olacaktır. Bildiğiniz üzere gitarın farklı modelleri bulunmaktadır. Gitarlar: klasik gitar, akustik gitar, bas gitar ve elektro gitar olmak üzere 4 farklı modelde bulunmaktadır. Gitar eğitimi alırken ilk önce hangi gitarla başlamamız gerektiğini bilmemiz lazım.

 

Gitara ilk başlayan arkadaşların klasik gitar ile eğitimlere başlaması bizce daha iyi olacaktır. Çünkü klasik gitar diğer bütün gitarların kapsadığı sesleri tek başına çıkarabilmektedir. Bire bir aynı olmasa da klasik gitarı çalmayı bilen herkes diğer gitarlarda da çok fazla zorlanmadan çalmayı öğrenebilir. Temel olarak dediğimiz gibi klasik gitar diğer gitar türlerini kapsamaktadır.

 

Bu yazımızda asıl anlatmak istediğimiz kısım ise akor ‘dur. Akor bizim gitar çalabilmemiz için kullandığımız bazı ses topluluklarıdır. Akor birden fazla notanın bir araya gelerek oluşturduğu uyumlu ses topluluğudur. Gitar çalabilmemiz için bir çok akor bulunmaktadır fakat belirli akor ile de bir çok şarkı rahatlıkla çalınabilinmektedir. Akor bizim gitar öğrenirken belirli aşamalardan sonra kullanacağımız bir tekniktir. Akor ritim ve arpej eşliğinde kullanılmaktadır. Gitar öğrenirken ilk önce yapmamız gereken işlemler rahat akor basabilmemiz için parmaklarımızı açmak olacaktır. Yaklaşık 2 3 hafta kadar parmak açma egzersizleri ile parmaklarımızı akor basabilecek kıvama getirmemiz gerekmektedir. Daha sonra ise sağ elimizi kullanmayı öğrenmemiz gerecektir. Çünkü sadece akor basabilmemiz bizim hiç bir işimize yaramaz. Akor bastıktan sonra sağ elimiz ile o akorlara hayat vermemiz gerekmektedir.

 

Genel olarak en çok kullanılan akor isimleri şunlardır. Am, Em , E, Dm, D, F ve C akorudur. Akorlar belirli harfler ile ifade edilmektedir. Zaten gitar notalarına da bakacak olursanız her notanın kapsadığı bir harf bulunmaktadır. Gitar tellerinde ki seslere ait notalarda harf sırasına göre gitmektedir.

 

Kısaca akor nedir diye toplayacak olursak, akor bizim gitar çalabilmemiz için kullandığımız belirli ses topluluklarıdır. Yani herhangi bir parçayı çalarken klavye üzerinde kullandığımız hareketlerdir. Bir çok şarkının akorları aynı olabilir ama farklı ritimlerle farklı şarkılara dönüşebilirler. Bir şarkıya can veren akor ile kullanılan ritim ve arpejlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir